• DOLAR
  3,5150
  % 0,13
 • EURO
  3,9324
  % 0,32
 • ALTIN
  142,0523
  % 0,52
 • BIST
  99.639
  % -0,43
Yeni Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

Yeni Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

Kehribar tesbih kullanımı ve alışkanlığı, ülkemizde giderek artan bir beğeni kitlesine dönüşmüştür. Bunlar içinde en iyisi ise sıkma kehribar tesbih modeli söylenebilir. Ülkemizde genci, yaşlısı ve bayanlara kadar bir tesbih çekme alışkanlığının olduğunu söyleyebiliriz. Tesbih çekmek kimine göre can sıkıntısı, kimine göre alışkanlık kimine göre de erdemliğin belirtisi olarak söylenmektedir.

Sıkma Kehribar Tesbihler

Türkiye’de sıkma kehribar çeşitleri oldukça fazladır. Bunlardan çoğu sıkma, damla, bakalit, alman zarı gibi kendi içinde özellikleri ile sınıflandırılmaktadır.

Kehribar demek fosilleşen ağaç reçinesi olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında bu ürün genelde kozalaklı ağaçlarda reçine veren türlerde görülmektedir. En iyi kehribar görülen ağaç türleri İskandinav ülkelerinde görülmektedir. Açık sarı ile kızıl renkleri arasında olan bu tür, sıkıldığında veya çekildiğinde renk değiştiren tesbihler olarak sınıflandırılır. Çoğu birey ateş rengine dönüşen tesbih olarak da adlandırmaktadır.

Kehribar tesbih fiyatları 2017 yılı dahilinde 70 TL / 1500 TL arasında değiştiğini söyleyelim. Kaliteye göre fiyatın arttığını ve ürünün renk tonlarına göre de fiyatın şekillendiğini açıklayabiliriz. Bir de tesbih de kullanılan ipin kalitesinin yanı sıra püskül ucunda bulunan ürünün altın veya gümüş olması da biçimlendirir.

Gümüşün ayarına göre şekillenen tesbihler arasında en önemlisi olan kehribar, satış bakımından da en iyi tesbih türüdür. Oltu taşı ile yapılanların da oldukça kaliteli olduğunu ve tutulduğunu belirtelim.

Gerçek kehribar tesbih ateşe bırakıldığında taşların yanmaması gerekmektedir. Kehribar tesbihlerin parlatılmasını isteyenler öncelikle minik bir kaba bir miktar ispirto ekleyin ve daha sonra parlatmak istediğiniz kehribarınızı bu ispirto yardımı ile silin. Son olarak kehribarınızı temiz ve yumuşak biz bez ile silerek parlatın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Reklam