• DOLAR
  3,5561
  % -0,16
 • EURO
  3,8834
  % 0,16
 • ALTIN
  145,0498
  % 0,33
 • BIST
  94.655
  % 0,40
Saçı Boyarken Boyanın Bıraktığı Leke Nasıl Çıkarılır?

Saçı Boyarken Boyanın Bıraktığı Leke Nasıl Çıkarılır?

Her hangi bir yere boya yaparken, boya genelde damlıyor. Bunlardan biri de saç boyama esnasında boyanın bıraktığı leke konusudur.

Evde kendi başınıza saç boyamak, etrafa bulaşıp çıkmayan lekeler yüzünden işinizi zorlaştırabilir. Kuaförler dahi yanlışlıkla teninize boya sürerken sizin hiç bir taşırma yapmadan kendi saçınızı boyamanız büyük bir ustalık gerektirecektir. Siz bu kabiliyeti kazanana kadar biz saç boyasının bıraktığı leke nasıl çıkarılır onu inceleyelim.

Boyaya Başlamadan Önce

Saç boyası lekeleri cildinize veya eşyalara bulaşmış olabilir. Bu ufak dikkatsizliğin getireceği sonucu minimum ölçüde tutmak için boyaya başlamadan önce yapmanız bir kaç tavsiye var. Boya yapacağınız zaman önemsiz, ev kıyafetlerinizi giyin. Mümkünse boya işlemini önceden halılarını topladığınız banyonuzda yapın. Vücudunuza bulaşacak olası boyaların daha sonrasında çok daha kolay temizlenebilmesi için vazelin sürebilirsiniz. Alnınıza, ensenize, kulaklarınıza ve boyanın bulaşması muhtemel yerlerinize süreceğiniz bir miktar vazelin bulaşan boyaların direk teninize değmesini engelleyecektir.

Boya Yaparken

En etkili temizleme yöntemi bulaşan boya henüz cildinizle tepkimeye girmeden, etkisini göstermeye başlamadan önce yapılandır. Saçınızı boyadığınız sırada kenarda bir kabın içerisinde zeytinyağı bekletirseniz anında müdahale etmek çok kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken boya bulaştığı an bir pamuğu zeytin yağına batırıp silmek. Zeytinyağı yerine krem gibi yağlı bir ürün de kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak bebek yağı veya makyaj temizleme jelleri de kullanabilirsiniz. Hepsi aynı işlevi görecektir. Eğer boya vücudunuza çokça bulaşmış, silmekle temizlenemeyecek kadar yoğunsa üzerine saç spreyi sıkarak boyanın etkisini anında azaltabilir ve ardından daha rahat temizleyebilirsiniz. Saç spreyi boyanın etkisini azaltacaktır. Yalnız sıkarken gözünüze veya ağzınıza kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Vücudunuz hassas değilse aseton kullanarak da lekeler çıkartılabilir. Bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. Aseton cildinizi kurutabilir veyahut tahriş edebileceği için asetonla temizledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayıp krem sürmelisiniz.

Halıya/Kıyafete Bulaşan Boya Lekeleri

Boya lekesini çıkartmak ne kadar zor olsa da sirke size çok yardımcı olacaktır. Bir bardak suya eklenen çeyrek bardak sirke karıştırılıp bir bez ile bulaşan yerden temizlenirse lekeler çıkacaktır. Öbür bir seçenek olarak da boya bulaşır bulaşmaz eşyanızı beyaz sabunla ılık suda yıkarsanız boya arınacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

 • saçımı boyarken alnıma boya sürdüm nasıl çıkarırım
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Reklam