• DOLAR
  3,5561
  % -0,16
 • EURO
  3,8834
  % 0,16
 • ALTIN
  144,9601
  % 0,33
 • BIST
  94.655
  % 0,40
Kollarda Yanma Hissi Nedenleri Ve Tedavisi

Kollarda Yanma Hissi Nedenleri Ve Tedavisi

Hemen herkeste görülebilen yanma hisselerinden bir tanesi genelde kollardaki yanmadır. Yakıcı bir his olan, kollardaki yanma hissi nedenleri ile tedavisi hakkında çok özel bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kollarda Yanma Hissi

Kolunuza baktığınızda genelde ne bir kızarıklık ne de bir şiş vardır. Ancak kolu kaplayan deri altında şiddetli bir yanma hissi oluşmakta ve tüm kafamız oraya odaklanmaktadır. Acaba neden oldu, koluma bir şey olacak mı, kolumdaki yanmanın nedeni nedir hangi hastalığın belirtileridir ? Gibi gibi…

İnsan vücudundaki çoğu yanma hissinin nedenleri arasında uyuşma veya karıncalanma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Birden kollarımızda kaşıntı gibi bir his olacak ve sonrasında yanma hissi doğacaktır. Bunu şu şekilde düşünelim yastığın altında kolumuz kaldığında, sabah kalktığımızda ne kadar da uyuşmuş olacak ve sonrasında karıncalanma başlayacaktır.

Kollardaki yanma hissi, doktorlardan alınan bilgilere göre karıncalanma ile başlamakta sonraları daha da şiddetli olabilmektedir. Bu şiddet genelde deri altı yanmaları ile devam etmektedir.

Kollardaki yanma hissi nedenleri arasında, aşırı hareketlilik, kolların fazla çalışması, iş gücü yoğunluğu da olmaktadır. Bunun yanında şekeri tetikleyen en önemli etmenlerden biri de yanma hissinin oluşmasıdır. Yani şeker hastası olan biri çok çabuk vücudunun her hangi bir yerinde yanma hissine kapılabilir. Bu yüzden cildinde veya vücudun her hangi bir yerinde yanma hissi oluşuyorsa, ” acaba ben şeker hastası mıyım ? ” gibi sorular doğabiliyor… Bildiğiniz gibi kandaki şeker oranına çok dikkat edilmelidir. Şekeriniz düştüğü anda, hızlıca tatlı bir gıda yemek, şeker oranını düzene sokabilir ancak düzensiz olduğu için yine de dikkat edilmelidir.

Yanma hissine maruz kalanlar, öncesinde karıncalanma kısmına dikkat etmelidir. Eğer ki, önce karıncalanma sonrasında yanma var ise doktora gitmeniz sizlerin faydasınadır. Hastanede yapacağınız ilk şey ; kan testine gireceksiniz sonrasında cildiye doktoruna başvurmanız gerekiyor. Kollardaki yanma hissinin nedenleri arasında vitamin eksikliği yatmaktadır. Bu vitaminler arasında B12 en önemlisidir.

B12 Vitamini Nerelerde Bulunuyor ?

Suda çözünebilen vitaminler arasında bulunan B12, merkezi sinir sistemini korumakta ve düzenlemektedir. Düzenli olarak alınması tavsiye edilir. Hayvansal veya bitkisel ürünlerde fazlası ile bulunabilen B12 vitamini, balık yumurtaları, Somon, Sardalye, Ton balıkları, Hayvan ciğerleri, Sığır veya dana eti, yumurta, peynir, tam yağlı süt, tavuk gibi ürünlerde fazlası ile bulunmaktadır.

Konumuzdan Başlıklar:

 • kolda yanma hissi nedenleri
 • kolumda yanma hissi var
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Reklam