• DOLAR
  3,5561
  % -0,16
 • EURO
  3,8834
  % 0,16
 • ALTIN
  144,9601
  % 0,33
 • BIST
  94.655
  % 0,40
Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne Kadar Etkilidir?

Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne Kadar Etkilidir?

Partnerler arasında istenmeyen durumlarda ve çocuk düşünmeyen ilişkilerde kullanılması önerilir. Bunun yanında ertesi gün hapı nedir, ne kadar etkili hakkında bilgileri de buradan öğrenebilirsiniz.

Ertesi gün hapı nedir?

Cinsel ilişkiden önce herhangi bir korunma yoluna başvurulmamış veya koruma yöntemlerinin fayda vermediği durumlarda kullanacağınız ilaçtır. Konuyu açıyoruz. Cinsel ilişkide birçok korunma yolu vardır. Bunlar; kondom kullanma, doğum kontrol hapları, tüplerin bağlatılması ve ertesi gün haplarıdır. Daha birçok korunma yolları vardır ama burada başlıca kullanılan yöntemleri söyledik. Şimdi tek tek bu yöntemleri açıklayalım.

Ertesi gün hapı ne kadar etkilidir?

Tüplerin bağlanması: Bu yönteme tüpligasyon denir ve kadının rahim kanalları plastik bir aparat ile bağlanır. Fakat bu yöntemi tercih ettikten sonra bir daha çocuk yapamama tehlikeniz vardır. Cerrahi bir operasyonla yumurtalıkların yolu kapatılır ve döllenmeyi engellemek amaçlanır.

Doğum kontrol hapları: Her gün veya belli günlerde alınan tabletlerdir. bunlar ilişki öncesi kullanılır. İlişki sırasında kadının vajinasına sperm akmış ise döllenme ihtimali vardır ve bu zamandan sonra bu hapı kullanmanın bir faydası yoktur.

Kondom kullanımı: Erkeklerin ilişki sırasında penisine taktığı çok ince yapılı bir maddedir. ilişki sırasında kondomda yırtılma delinmeler olabilir. Yalnız bu olayın gerçekleşme ihtimali çok düşüktür ve oranı %1-2 dir.

Ertesi gün hapı: Şimdi gelelim asıl konumuza. eğer ki yukarıda saydığımız yöntemlerde başarısız oldu isek veya tercih etmediysek, ilişki esnasında vajina içine sperm aktığını düşünüyorsanız artık yapmanız gereken tek şey ertesi gün hapı kullanmaktır. Yalnız dikkatli olmanız gerekir. ertesi gün haplarını kullanan her 100 kadından 2 sinin hamile kalma riski vardır. yılda en fazla 4 adet kullanabilirsiniz.

İlişki sonrası ilk 5 günde kullanabilirsiniz fakat ne kadar erken kullanırsanız hamile kalma oranı o kadar düşecektir. kullandıktan sonra adet düzensizliği, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olabilir. İlacı kullandıktan ilk 2 3 saat içinde kusarsanız doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü ilacın henüz emilimi gerçekleşmemiş olabilir. Tablet şeklinde tek adet halinde satılır ve pahalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Reklam