Altın Takıları Bilezikleri Nasıl Temizlenir?

Altın Takıları Bilezikleri Nasıl Temizlenir?

Altın takıları arasında bilezikler, gerdanlıklar, küpeler ve yüzükleri görünce bunların temizlenmesi, biz hanımlar için oldukça önemlidir. Peki bu takılar, nasıl temizlenir?

Altın takıları temizleme yöntemleri nelerdir?

Altın takılar zaman içerisinde, kullanımdan veya beklemekten kaynaklı olarak kararırlar. Bu durum herkes için mevcut bir problem olmasına rağmen aslında çok basit bir yöntemi var. İhtiyacınız olan sadece bir parça pamuk, sirke ve su. İyice kaynamış veya halen kaynamakta olan sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kadar sirke atılır, temizlemek veya parlatmak istediğiniz takınızı da bu karışımın içinde beş dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra dikkatli bir şekilde karışımdan çıkarttığınız takınızı pamuk yardımı ile iyice temizleyin, yeterli gelmemesi halinde veya çok çıkıntılı olan takılarınız için fırça yardımı ile temizlik işlemini sürdürmeniz tavsiye edilir. Ovma işlemini takıya zarar vermeyecek şekilde yapmanız önemle tavsiye edilir.

Uygulanabilecek diğer yöntemler?

Altın takılarınızı temizlerken uygulanabilecek bir diğer etkili yöntemde karbonat kullanımıdır. Karbonat sıklıkla temizlik içinde kullanılabilecek bir kimyasaldır esasen, bu nedenle temizlemek istediğiniz altın takınızı karbonatı bir suyun içerisinde bir süre bekletmeniz, takının temizlemesine ve parlamasına neden olacaktır.

Takı temizliği için tavsiye edilebilecek bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanıdır. Kimyasal olarak temizleyici bileşenler içeren bulaşık deterjanı da altın takılarınızı belli bir oranda temizleyecektir, bu işlemi özellikle parlatmak istediğiniz takılar üzerinde kullanmanız önerilir.

Bir diğer yöntem ise eskiden beri kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Amonyak ile temizlik. Amonyak ve pamuk yardımı ile altın takıyı ovalama yöntemi ile temizleyebilirsiniz, bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli detay, amonyak kokusuna kişinin fazla maruz kalmamasıdır. Amonyak oldukça güçlü bir kimyasal olması dolayısıyla zehirlenmeye neden olabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler diğer detaylar?

Takı temizliğinde en sık yapılan hatalardan biri de temizlik işleminin takıya zarar vermesidir. Altın yapısı itibarı ile aslında yumuşak bir madendir. Bu nedenle çok yüksek sıcaklıkta işlem yapmamız ve sert objelerle müdahale etmemeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Reklam